Kategoria: (Bez kategorii) Autor: Krzysztof Gacek Data 23 sty 2014

Do Prezydenta Miasta Krakowa

W związku z przyjęciem przez Sejmik Województwa Małopolskiego uchwały w sprawie określenia rodzajów paliw dopuszczonych do stosowania na obszarze Gminy Miejskiej Kraków Radni dzielnic oraz Krakowski Alarm Smogowy apelują do Pana Prezydenta o podjęcie następujących działań:

· Przygotowanie systemu dotacji dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji budynków. Oszczędność energii to „piąte paliwo”, dzięki któremu mieszkańcy mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie domów. Jak do tej pory Miasto Kraków przygotowało dwa instrumenty wspierające wdrażanie uchwały: (1) dopłaty do wymiany źródeł ciepła i solarów, oraz (2) system osłonowy dla ludzi najuboższych. Brakuje natomiast mechanizmu, który wsparłby termomodernizację budynków jednorodzinnych. Na terenie Krakowa istnieją obszary zabudowy jednorodzinnej, których podłączenie do sieci ciepłowniczej będzie trudne a nawet niemożliwe.

· Przygotowanie instrumentu pomocy technicznej w zakresie doradztwa energetycznego. Właściciele domów powinni mieć możliwość skorzystania z audytów energetycznych opłacanych w całości lub częściowo z budżetu miasta Krakowa, na podstawie których będzie można określić oszczędność energii w domu oraz wysokość koniecznych nakładów inwestycyjnych.

· Zobligowanie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej do zintensyfikowania działań w zakresie eliminacji niskiej emisji oraz czytelne wskazanie mieszkańcom, które obszary miasta nie mogą liczyć na podłączenie do MPEC (do roku 2018).

· Przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej (bilboardy, cityboardy, reklamy w gazetach oraz spoty radiowe i telewizyjne), której celem będzie skuteczne dotarcie do mieszkańców Krakowa z informacją o zakazie stosowania paliw stałych oraz o możliwości skorzystania z instrumentów wsparcia.

Zasadnym jest również przeanalizowanie takiej konstrukcji systemu dopłat, która zachęci mieszkańców do tego aby nie zwlekali z decyzją o wymianie źródła ciepła czy termomodernizacji budynku do roku 2018 (jednym z rozwiązań do przeanalizowania jest regresywność dopłat do wymiany pieców czy termomodernizacji budynków).

Oto pełna lista podpisanych radnych (w tym 12 radnych naszej dzielnicy!)
: Balon Łukasz, Ciemięga Małgorzata, Dariusz Partyka, Daros Tomasz, Dzierżak Marcin, Derdziński Łukasz, Ekielski Witold, Gacek Krzysztof, Galas Dominik, Grotowska Renata, Hankus Maciej, Finowski Grzegorz, Filipiak Szczęsny, Franczak Dominik, Franczyk Michał, Kosek Jakub, Kotecki Michał, Krzysztonek Wojciech, Kwiatkowski Krzysztof, Lewandowski Maciej, Meysztowicz Paweł, Miszalski Aleksander, Moskal Andrzej, Młynarz Jacek, Pietryka Łukasz, Potempa Maria, Puszkarz Arkadiusz, Rieger Witold, Rutkowski Tomasz, Startek Waldemar, Suder Magdalena, Szelęgiewicz Weronika, Twardzik Urszula, Wantuch Anna, Wantuch Łukasz, Wicherek Maciej.

Komentarze dle tego wpisu zostały wyłączone.