Kategoria: (Bez kategorii) Autor: Krzysztof Gacek Data 10 kwi 2014

INFORMACJA MPWIK

Po powodzi z 2010 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i kanalizacji dokonało oceny przyczyn zalania osiedla i podjęło wielokierunkowe działania na rzecz ochrony przeciwpowodziowej tej części dzielnicy.
Czynności o charakterze eksploatacyjno-remontowym
Dokonano kompleksowego przeglądu sieci osiedlowej, który wykazał w wielu miejscach jej „zapiaszczenie”, co oczywiście zmniejsza przekrój a w ślad za tym przepustowość kanalizacji. W wyniku tego przeglądu dokonano hydromechanicznego czyszczenia całości sieci.
Jednocześnie przegląd wykazał też liczne pęknięcia, a także przerosty korzeniowe do wnętrza kanałów, które powodowały przenikanie do kanalizacji wody gruntowej. Cała więc kanalizacja osiedla poddana została remontowi w cyklu dwuletnim w latach 2012-2013 polegającemu na wyłożeniu wnętrza przewodów warstwą uszczelniającą metodą tzw. Rękawa termoutwardzalnego
Czynności sprawdzająco-projektowe na sieci
Dokonana została analiza poprzez obliczenia dopływu wód deszczowych w aktualnym stanie zagospodarowania osiedla i zdarzenia tegoż dopływu z możliwościami przepustowymi sieci osiedlowej. Obliczenia te wykazały, że ze względu na małe spadki – istniejące przekroje kanałów nie są w stanie przeprowadzić spływów w czasie deszczy nawalnych i nawet bez wpływu cofki z głównego odbiornika tj. KOLEKTORA PRAWOBRZEŻNEGO WISŁY będzie występowało piętrzenie w kanalizacji osiedlowej.
W tej sytuacji podjęto decyzję o potrzebnie zwiększenia możliwości obecnej sieci miejskiej poprzez jej odciążenie. W tym celu został zaprojektowany kolektor odciążający, który przejmie znaczącą część zlewni zabudowanej wzdłuż ul. Komandosów. Projekt ten aktualnie ma wszystkie uzgodnienia i został złożony do Wydziału Architektury UMK celem pozyskania decyzji pozwolenia na budowę.
Problematyka przepompownie NWS (na wysokie stany).
Zasadniczą ochronę osiedla, jak i pozostałego obszaru Dębnik dla sytuacji ekstremalnych ma być pompownia powodziowa, której zadaniem będzie zrzut z kanalizacji wód nadmiarowych drogą przepompowania ich do rzeki Wisły w okresach skrajnych tj. gdy poziom wód w korycie Wisły zmusza do zamknięcia przelewów burzowych, co uniemożliwia zrzut grawitacyjny. Opracowanie koncepcyjne takiej przepompowni podjęto i wykonano w roku 2012. Następnie podjęto projektowanie szczegółowe i wówczas okazało się, że przyjęta lokalizacja nad rzeką Wilgą w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących urządzeń kanalizacyjnych nie może być zaakceptowana , ze względu na rezerwę terenu w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego przeznaczoną dla tzw. „Kanału Krakowskiego” (zwanego również „Kanałem Ulgi”). W tej sytuacji, dla której jakiekolwiek zabiegi dla pozyskania tej lokalizacji nie mogą przynieść pozytywnego rezultatu – przystąpiliśmy do pozyskania terenu pod lokalizację zamienną w pobliżu, po przeciwnej stronie ul. Zatorskiej. Tutaj okazało się, że komunalizacja tej działki okresowo została zatrzymana ze względu na postępowanie prawne odnośnie jej części – jakie jest aktualnie prowadzone w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Podjęto czynności zmierzające do określenia czy możliwe jest podjęcie prac projektowych na części działki nie podlegającej roszczeniu. Działka ta bowiem jest jedyną w tym rejonie, która jest kompatybilna z ideą przyjętej ochrony przeciwpowodziowej w projekcie MPWiK. Sprawdzenia dokonywane w Wydziale Geodezji UMK mają być zakończone do końca miesiąca marca. W zależności od ich wyniku MPWiK będzie kontynuował projekt o przyjętą koncepcję lub będzie zmuszony poszukać innego rozwiązania – co w obliczu aktualnego zagospodarowania i własności nie jest problemem prostym.

Podsumowując niebawem będziemy mieli rozstrzygnięcie w kwestii posiadania lokalizacji dla przepompowni i o tym fakcie zostanie poinformowana zarówno Rada Dzielnicy VIII jak i SM „Podwawelska”.

Komentarze dle tego wpisu zostały wyłączone.