Kategoria: (Bez kategorii) Autor: Krzysztof Gacek Data 26 mar 2014

W celu poprawy jakości powietrza w Krakowie i ochrony zdrowia mieszkańców miasta przed smogiem, w listopadzie 2013 r. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę wprowadzającą zakaz stosowania paliw stałych w Krakowie.
Oznacza to, że od września 2018 r. używanie węgla do ogrzewania budynków i mieszkań będzie niedozwolone i będzie podlegało karze. Poniżej informacje, kto i gdzie może starać się o środki finansowe na wymianę instalacji grzewczej:
• W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji, Urząd Miasta Krakowa proponuje dofinansowanie do wymiany ogrzewania z węglowego na elektryczne, gazowe, olejowe, bazujące na odnawialnych źródłach energii (kolektory lub pompy ciepła) lub ogrzewanie z sieci ciepłowniczej (MPEC).
• Można otrzymać nawet 100% poniesionych kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 900 zł za każdy kW.
• Każdy kto chce skorzystać z tego dofinansowania powinien złożyć wniosek o przyznanie dotacji jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Wzory dokumentów oraz wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.bip.krakow.pl lub pobrać bezpośrednio z Punktu Obsługi Mieszkańców, os. Zgody 2 (pok. 7 lub 110). Informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 12 616 88 48 lub 12 616 88 07.
• Wnioski o dotacje należy składać w jednostkach Urzędu Miasta Krakowa:
– Kancelaria Magistratu, pl. Wszystkich Świętych 3/4,
– Punkt Obsługi Mieszkańców, os. Zgody 2 (pok. 7).
Osobom o niskich dochodach, które wymienią ogrzewanie węglowe, przysługują dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Mogą z nich skorzystać osoby, których dochód miesięczny nie przekracza:
– w przypadku osoby samotnie gospodarującej –2 439 zł;
– w przypadku rodziny: iloczyn liczby osób i kwoty 1368 zł (np. dla trzyosobowej rodziny 4104 zł).

Wysokość pomocy zależy od powierzchni lokalu, rodzaju zainstalowanego ogrzewania i dochodu osoby/rodziny. Pomoc przyznawana jest raz w roku. Warunkiem koniecznym do udzielenia pomocy na dany rok jest złożenie wniosku wraz z wymaganą dokumentacją w roku kalendarzowym, w którym ma zostać przyznana pomoc. Odpowiednie wnioski można pobrać ze strony internetowej: ww.bip.krakow.pl lub w Filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie właściwej według miejsca zamieszkania wnioskodawcy: 5) Filia nr 5 (dzielnica VIII): ul. Praska 52, tel.: 12-269-05-54 Aby obliczyć wysokość należnej pomocy można skorzystać z kalkulatora na stronie internetowej MOPS: www.mops.krakow.pl/kalkulator-program-oslonowy.
(AD Krakowski Alarm Smogowy)
źródło: KROPKA, Podwawelski.pl

Komentarze dle tego wpisu zostały wyłączone.