Kategoria: (Bez kategorii) Autor: Krzysztof Gacek Data 2 lis 2012

„Nowoczesny Patriotyzm” – listopadowy program czterech Rezydencji Królewskich
Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Muzeum Pałac w Wilanowie wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęły wspólną inicjatywę podkreślenia społecznej odpowiedzialności Muzeów.
Ponadto przygotowano specjalny program społeczno-edukacyjny skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych pod nazwą „Nowoczesny Patriotyzm”. Propozycja powstała przede wszystkim z myślą o seniorach i uczniach. Zajęcia poruszają m.in. kwestie dziedzictwa kulturowego, historii Polski, obecnie wyznawanych wartości, czy filozoficznych i społecznych inspiracji dla współczesnych systemów politycznych.

Zwiedzanie wystaw wawelskich przez cały listopad 2012 r. będzie bezpłatne, należy jednak pobrać w kasach gratisową wejściówkę (ze względów konserwatorskich wstęp na wystawy jest limitowany). Ostatnie wejście na wystawy na godzinę przed zamknięciem ekspozycji.

GODZINY OTWARCIA WYSTAW STAŁYCH i CZASOWYCH:

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie
Wawel Zaginiony
Leonardo da Vinci Dama z gronostajem
1812-2012. Napoleon – Wielka Armia – Polacy
Odzyskane piękno. Obraz Lucasa Cranacha Starszego „Chrystus błogosławiący dzieci” po konserwacji

wtorek-sobota 9.30-16, niedziela 10-16, poniedziałek – nieczynne

Prywatne Apartamenty Królewskie
Skarbiec Koronny i Zbrojownia
Sztuka Wschodu

wtorek-sobota 9.30-16, niedziela i poniedziałek – nieczynne

Oferta edukacyjna Wawelu
Działania edukacyjne prowadzone w ramach programu „Nowoczesny patriotyzm”, mają na celu zapoznanie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z szeroko rozumianym zagadnieniem patriotyzmu. Poprzez odkrywanie historii, zaczynając od czasów najdawniejszych, rozpoczniemy podróż w czasie od poznania historii naszej „małej ojczyzny” – wzgórza Wawelskiego oraz miasta Krakowa.
Najmłodszych zapraszamy w świat legend, w których przewijają się dzieje Wawelu, pokazana jest jego rola w historii Krakowa i państwa polskiego. Zajęcia przybliżają pojęcia takie jak: gród, źródło historyczne, legenda.
Ich starsi koledzy poznają postać króla Kazimierza Wielkiego oraz czasy, w których żył, jego dokonania polityczne i reformy gospodarcze. Prowadzący zajęcia przybliżą ponadto postać św. Jadwigi, przypominając legendy i fakty historyczne związane z tą królową i świętą. Opowiedzą także o życiu codziennym mieszkańców zamku za czasów Jagiellonów.
Historię oraz zabytki Wawelu i Krakowa uczniowie klas trzecich (szk. podstawowe) mogą poznać w trakcie zajęć prowadzonych w ramach Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krakowie „Krakusek”.
W tym roku uczestnicy poznają organizację najważniejszych uroczystości królewskich: koronacji, zaślubin, chrzcin, a także pogrzebów.
Dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przygotowano warsztaty przybliżające historię siedziby władców, na tle dziejów Polski. Przedstawiona zostanie miedzy innymi postać króla Jana III Sobieskiego.
Wystawa „1812-2012. Napoleon – Wielka Armia – Polacy” będzie doskonałą okazją do przeprowadzenia zajęć dla dorosłych, skłaniających ich do refleksji nad istotą patriotyzmu na przestrzeni ostatnich dwóch wieków.
Zapraszamy także na zajęcia w ramach „Wawelskich spotkań z historią i sztuką”, oraz wykład z cyklu „Wawel znany i nieznany”.

uwaga – udział w zajęciach wymaga wcześniejszej rezerwacji, tel.: 12 422 16 97

źródło: wawel.krakow.pl

Komentarze dle tego wpisu zostały wyłączone.