Kategoria: (Bez kategorii) Autor: Krzysztof Gacek Data 15 lis 2009

Jak przetworzyć miejsca publiczne, aby stały się jeszcze bardziej atrakcyjne!

Po co wydawać pieniędzy na projekty, które trafiają do kosza bo napotykają na protesty. Czy oddolna inicjatywa może pozytywnie zmienić zaniedbane parki, place zabaw na naszych blokowiskach.

Z inicjatywy m.in. radnego Piotra Strzeleckiego przewodniczącego Komisji Planowania Przestrzennego i Budownictwa Rady Dzielnicy VIII oraz  Pana dr Tomasza Jeleńskiego pracownika naukowego Politechniki Krakowskiej w sobotę 14.11.2009r w gimnazjum 21 przy ul.Komandosów odbyły się warsztaty pt. „Jak przetworzyć Miejsce? Kreowanie udanych przestrzeni publicznych”.

Celem warsztatów było przygotowanie przedstawicieli różnych grup społecznych do podjęcia działań związanych z zagospodarowaniem wybranej przestrzeni publicznej w opraciu o metodę Project for Public Spaces (www.pps.org)  opracowaną w Stanach Zjednoczonczych a dającą rewelacyjne efekty w wielu miastach europejskich. Generalną zasadą takiego podejścia do przestrzeni publicznej jest wyłonienie w drodze konsultacji społecznych spójnego obrazu jak przetworzyć miejsce aby spełniało ono w przyszłości potrzeby wszystkich mieszkańców. Podczas warsztatów zaprezentowano alternatywne podejście do projektowania przestrzeni co nie tylko obniża koszty przedsięwzięcia, ale również eliminuje protesty społeczne, ponieważ mieszkańcy uczestniczą od samego początku w przygotowaniu wizji dla danego terenu, a zarazem nie jest im narzucona wizja projektanta, który bardzo często nie zna realiów i zapotrzebowania danej społeczności. W metodzie tej głos mieszkańców oraz ich potrzeby zostają przekazane projektantowi i jego rolą jest wykonanie projektu zgodnie z wizją lokalnej społeczności nadając projektowi artystyczne ramy.

W toku spotkania Pani Anna Miodyńskia z Małopolskiego Instytutu Kultury przedstawiła przykłady zaangażowania się społeczności lokalnej w działaniu na rzecz przestrzeni. Takie warsztaty zostały przeprowadzone m.in. na terenie Nowej Huty i Podgórza, w rejonie ul. Lipskiej oraz w Mszanie Dolnej – pokazując jednocześnie jak ważny jest głos mieszkańczów w debacie o  miejscach publicznych.

Po prelekcjach i ożywionej debacie dotyczącej wyboru miejsca który będzie poddany analizie uczestnicy warsztatów podzielili się na grupy 4-5 osobowe i udali się w teren gdzie przeprowadzili ocenę miejsca oraz jego potencjału.

W drodze głosowania wybrano teren za „Polo Marketem” czyli rejon dawnych kortów tenisowych i alejek rowerowych. Jednocześnie organizatorzy spotkania oraz przedstawiciele mieszkańców zadeklarowali chęć organizacji następnych warsztatów dotyczących innych miejsc na naszym osiedlu, które wymagają podobnego podejścia.

Podczas pracy w terenie nawiązano liczne rozmowy z napotkanymi mieszkańcami zadając im szereg pytań dotyczących jakości miejsca oraz jak ich zdaniem powinno ono być przekształcone aby w przyszłości spełniało ich oczekiwania.

Po zakończeniu wizji w terenie nastąpiła prezentacja wypełnionych ankiet i wywiadów przeprowadzonych przez wszystkie zespoły oraz dyskusja nad pomysłami mieszkańców.

Zebrany materiał po dokładnej analizie zostanie przedstawiony czytelnikom na łamach kolejnych wydań Kuriera Podwawelskiego po zakończeniu badań przez Fundację Partnerstwa dla Środowiska organizatora całego spotkania.

W spotkaniu mimo sobotniego terminu uczestniczyła duża liczba osób w tym mieszkańców, przedstawicieli stowarzyszeń, rady dzielnicy i architektów za co serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszych debat nad naszą wspólną przestrzenią publiczną na naszym osiedlu.

Komentarze dle tego wpisu zostały wyłączone.